Мистецтво планування простору кухні

Ідея виникнення сучасної кухні, як окремого приміщення для приготування їжі бере початок у середині XIX століття. Розташування шаф і ящиків було запозичене з корабельних камбузів. Потім варіанти раціонального використання простору кухні досліджувалися на всьому протязі XX століття. В Америці та Німеччині в різний час пропонувалися різні моделі компонування розташування кухонних меблів для оптимізації пересувань біля неї.

У тридцятих роках минулого століття були запропоновані, а потім і експериментально перевірені ідеї ергономіки при проектуванні кухні. З урахуванням цих досліджень з’явилися нововведення, звичайні для сучасної людини, але для тих часів революційні. Це збільшення висоти робочої поверхні, виділення окремого «острова», вмонтовувані в робочу поверхню плити і мийки.

У сучасному дизайні виділяють шість видів планування простору кухні: U-подібна (П-подібна кухня), L-подібна (Г-подібна), дворядна, однорядна (лінійна кухня), «острів» і півострів (острівна і півострівна кухня).

При виборі будь-якого виду планування кухні потрібно враховувати особливість переміщення людини між трьома центрами: це холодильник, мийка і плита. Компонування цього трикутника повинно давати максимальний ефект присутності людини на кухні при мінімальних переміщеннях.

Оптимальним варіантом для великої кухні вважається острівна кухня. Де «острів» – окремостоячий елемент, традиційно – з мийкою або варильною поверхнею. Найчастіше, розміри «острова» – 1200 × 1200 мм.

Однорядна кухня підходить для невеликих і витягнутих приміщень. Розташування: холодильник, раковина, плита ідеально для них.

Дворядна кухня – це наскрізна кухня, де за одну сторону зазвичай встановлюють плиту і мийку, по інший – холодильник. При такому варіанті менше, наприклад, небезпека обпектися гарячим посудом. Важливо, щоб між стоячими навпроти шафами було як мінімум 1,2 м.

Для великих приміщень добре підійде U-подібне планування кухні, при цьому вільний простір між сторонами від 1200 до 2000 мм. Холодильник і плита з раковиною рознесені по різні сторони.

У невелике квадратне приміщення добре впишеться L-подібна кухня, мийка і плита в якій допустимо розташувати максимально близько одну від одної, залишивши між ними робочу поверхню.

Півостровом називають додатковий випуск або робочу поверхню, або тумби з мийкою, або плитою. Півострів часто як би відокремлює в суміщених приміщеннях кухню від вітальні. У цьому випадку півострів може використовуватися, наприклад, як барна стійка або сервірувальний елемент основної кухні.

При будь-якому компонуванні кухні слід враховувати те, що ширина проходу між певними елементами не повинна бути менше одного метра. Цей інтервал забезпечує зручність користування кухнею, дозволяє розійтися двом людям, безперешкодно відкрити шафу і т.д.

Схожі публікації:

Залишити коментар